0
0
phone-icon
Замовити дзвінок

Чому плачуть вікна

Чому пітніють вікна,чому течуть вікна

Системи вентиляції в наших будинках влаштовані простим способом: витяжка на кухні, туалеті або ванній. Приплив свіжого повітря, який передбачався через "природні" щілини та отвори між рамами та стулками у віконних отворах. У літній період з вікнами, що не щільно закриваються, можна було ще якось змиритися, витираючи з підвіконь дощову воду і пил. Однак узимку не дуже щільно зачинені вікна були великою проблемою.

Повітрообмін у приміщенні з такими вікнами відбувався мимовільно та природно. Сучасні металопластикові вікна завдяки зовсім іншому конструктиву та сучасній фурнітурі дуже герметичні, це великий плюс, але постає питання підтримки правильного    мікроклімату в приміщенні.   Хвороблива тема ремонту приміщень у зимових умовах. Болюча вона в першу чергу для віконних фірм, чия продукція виявилася на об'єкті в період ремонту при проведенні "мокрих" робіт. Висока вологість повітря в приміщенні в поєднанні з низькою температурою на вулиці призводять до рясної конденсації вологи на склопакетах, примиканнях укос-рама і палітурках самих вікон. Особливо у випадку дерев'яних вікон контакт з конденсатом протягом тижнів, а то й місяців може призвести до незворотних пошкоджень конструкцій. У переважній кількості таких випадків господарі квартир та будівельники шукають причину у нібито поганому монтажі та якості виготовлення вікон. Але проблеми з конденсатом вологи аж до появи плісняви та грибкових ушкоджень стін можуть виникнути і після ремонту в обжитих квартирах.

Спробуємо розібратися, чому може виникати така проблема.
Як виникає волога у приміщенні? Приміщення діляться на сухі та вологі. До вологих відносяться кухня ванна і як не дивно, спальня. Кухня - водяна пара виникає при приготуванні їжі. Ванна - при миття, пранні та сушінні білизни.
Спальня – кожна людина під час сну виділяє (видихає) від 1 до 2 літрів води. Випадання вологи відбувається особливо інтенсивно в спальнях, температура повітря в яких нижче, ніж в інших приміщеннях, як це заведено, наприклад, у Німеччині. Конденсат при цьому випадає на вікні та на боці меблів, звернених до зовнішньої стіни.
У реальних умовах навіть за відсутності людей у порожній квартирі залишаються джерела вологи: кімнатні рослини, домашні тварини та самі елементи інтер'єру (меблі, білизна, килими тощо), які через свою пористу структуру акумулюють частину вологи, що виділяється мешканцями, та потім віддають її за їх відсутності.

Джерело до вологовтворення   Кількість вологи г/год
Людина в стані спокою            40 г/година
Людина, зайнята господарством         90 г/година
Квітка в горщику (сер. розміру)    10 г/година
Готування та прибирання, миття                 1000г/година
Пральна машина                        300 г/година
Душ/ванна                                   2600 г/година
Вільна водна поверхня        200 г/год

Великий вплив на вологість повітря в приміщеннях має також температура повітря: не випадково вологість повітря називається "відносною". А співвідноситься вона саме з температурою повітря.

Як показують теоретичні розрахунки та практичні вимірювання (якщо говорити про область нормальних для життя температур), то при зміні температури повітря на 1°С відносна вологість повітря зміниться на 5%. Зниження температури, за постійної кількості вологи повітря, підвищує відносну вологість. Тобто якщо в кімнаті було 18°С і вологість 50%, то при 17°С вологість вже складе 55%, а при 16°С - вже 60%!!  Для нас для всіх не є секретом, як зараз опалюються наші будинки. У більшості квартир стовпчик термометра тримається нині в районі позначки 15-17°С. Шкідливими наслідками високого вмісту водяної пари та шкідливих речовин є поява вологи на меблів, стінах та стелях, а також алергічні роздратування та нездоровий мікроклімат у приміщеннях.

Висновок: добре провітрюйте приміщення під час і після періодів виділення вологи і не ставте меблі впритул до зовнішньої стіни. Необхідність повітрообміну Циркуляція повітря надзвичайно важлива, оскільки дозволяє видаляти з приміщення вуглекислий газ, сигаретний дим, водяну пару, запахи кухні, запахи тваринного походження, леткі речовини, що виділяються меблями та будівельними матеріалами тощо.

При згоранні природного газу або суміші пропан - бутану з газових балонів утворюється вуглекислий газ    і вода (водяна пара). При недостатній вентиляції вміст вуглекислого газу в повітрі швидко зростає, а вміст кисню зменшується.

Висновок: інтенсивно провітрюйте та просушуйте приміщення.

Що таке точка роси і чому вікна плачуть?

Поява вологи на вікні завжди пов'язана з вологістю в приміщенні, температурою в приміщенні та на вулиці та теплоізоляційними характеристиками склопакета. Відразу обмовимося, що маємо на увазі правильно проведений монтаж вікон.
Точка роси - це температура, коли повітря, що має певну вихідну температуру і відносну вологість, більше неспроможна поглинати вологу. Тому волога випадає у вигляді    конденсату на тій поверхні в приміщенні, температура якої нижче так званої "точки роси".
Зазвичай найхолоднішою поверхнею в приміщенні є поверхня шибки. При великому    морозі вода, що стікає зі скла, може замерзнути на стику скла з ущільнювачем.
Комфортна для людини вологість у приміщенні становить 45-60%, при такій вологості та температурі в приміщенні 20^(o)С точка роси, при якій може випасти конденсат на склі, складе 7,5-9°С. Значення температури точки роси зростає при підвищенні вологості повітря.
Для старої столярки (при коефіцієнті повітропроникності = 0,4 м2чПа/кг) була природна вентиляція через мікро щілин у стиках, куди і виходила залишкова волога. На ПВХ вікнах    (R повітропроникності=1 м2чПа/кг)цієї волозі нікуди подітися, і вона випадає у вигляді крапель на поверхню, температура яка нижче точки роси.

Висновок: цю проблему можна вирішити шляхом частого провітрювання приміщень.

Провітрювання приміщень має перед собою такі завдання:

оновлення використаного та насиченого вуглекислим газом повітря;
виведення з приміщення шкідливих речовин, які утворюються, наприклад, за наявності відкритого вогню (газові плити, опалювальні котли, каміни) або при курінні;
видалення запахів та інших речовин, що знаходяться в повітрі (наприклад: піт, запахи при приготуванні їжі);
зниження кількості спор різних грибків у повітрі, що вдихається;
регулювання температури повітря;
регулювання підвищеної вологості, пов'язаної з життєдіяльністю людини.
Як ефективно і без великих втрат тепла можна провітрювати приміщення? У практиці є кілька методів, які забезпечують достатнє провітрювання приміщень.

1.Тривале провітрювання через кватирку, щілину або при відкиданні вікна.
У цьому випадку вікно відкривається лише частково та обмін повітря в приміщенні здійснюється повільно. Особливо в зимовий час такий вид провітрювання не можна використовувати тривалий час протягом дня.
При цьому виді провітрювання великі втрати тепла і обсяг повітря, що замінюється, у багато разів перевищує його необхідну кількість. В області віконного укосу поверхня конструкції охолоджується настільки сильно, що у цих місцях можна спостерігати утворення конденсату. У холодні місяці року (з листопада по березень) обмін повітря посилюється за рахунок великої різниці в температурах всередині та поза приміщеннями.
Тобто утворюється обмін повітря  тільки внаслідок різниці в температурах, коли утворюється потік теплого повітря до холодного.

Повна заміна старого повітря приміщення на нове, здійснюється протягом 30-75 хвилин.

2.Інтенсивне провітрювання за принципом "вікна навстіж".
З використанням цих видів провітрювання здійснюється швидкий обмін повітря всередині приміщень. При цьому вікно повністю відкривається і практично все повітря всередині приміщення змінюється протягом 4-10 хвилин.
Ефекту значного охолодження конструкцій, як у попередньому способі провітрювання, не спостерігається, оскільки вплив холодного повітря на внутрішні частини приміщення відносно короткостроковий.
У разі провітрювання, коли відчинено і вікно, і двері, досягається кращий результат. При цьому всі вікна в будинку і двері відкриваються навстіж, і в будинку панує протяг. Обмін повітря здійснюється протягом 2-4 хв.
Виходячи з вищевикладеного, нам стає зрозумілою вся важливість функції провітрювання в сучасних вікнах і, відповідно, велика значимість індивідуального підбору конфігурації вікна та його фурнітури відповідно до функціональності приміщення, в якому це вікно буде встановлене.

Коментарі